Google Website Translator

Vítejte na webu, který je věnován obalům od čepelek (razor blade wrappers)

 

V polovině roku 1995, při cestě na výstavu zápalkových nálepek v Londýně, mi kolega Jan Makovec z Prahy ukázal nový katalog čepelkových obalů, který právě vyšel – autor Jaromír Stacho. Tento katalog komentoval slovy, že se to nedá sbírat a že…. Několikrát opakované slovo „nedá“ mne natolik nadchlo, že jsem obaly začal sbírat s tím, že pokud do roku 2000 nebudu mít největší sbírku v Československu, tak obaly přestanu sbírat. Několik let jsem se tedy připravoval na sbírání čepelkových obalů. Postupně jsem začal tento krásný obor, kterému v Československu sběratelé říkají „xirofílie“, studovat a pronikat do tajů pěkných obrázků. Protože jsem měl dlouhodobou zkušenost se sbíráním zápalkových nálepek (sbírám je od roku 1964), nebyl pro mne žádný problém rozeznávat a vyhledávat nové varianty obalů, které ve zmiňovaném katalogu nebyly. Tím se moje sbírka rychle rozšiřovala a díky pomoci mnoha našich a převážně zahraničních sběratelů jsem do roku 2000 překonal počtem sbírku pana Jana Hájka z Prahy asi o 800 kusů. Tím jsem se stal začátečníkem v tomto krásném sběratelském oboru. Studiem archivních materiálů a mnoha krásných sbírek jsem zjistil, že katalog pana Stacha již nevyhovuje a začal jsem sepisovat nové katalogy, které řadím podle továren, které u nás čepelky vyráběly.                 

 

Podařilo se mi v našich archivech objevit  informace o několika továrnách, které zatím sběratelům nebyly známy. Nekonečná touha po objevování neznámého mne hnala vpřed.

Dobře vím, že každý sběratelský obor potřebuje mnoho informací, a to nejen odborných. Ve světě je několik webů, které ukazují sbírky sběratelů, tak jsem se rozhodl, že za nezištné pomoci pana Ronnyho Taxe také takový web zřídím, aby i československé obaly ukázaly světu svoji plnou a neodolatelnou krásu.

Úkolem tohoto webu je ukázat všem  u nás i v zahraničí alespoň část sbírky, aby mohli čerpat informace pro jejich sbírání nebo pro tvorbu dalších katalogů čepelkových obalů, kterých moc není a potřeba těchto katalogů stále vzrůstá!

Tento web pomůže sběratelům také určit původ obalů, jejich přibližné stáří a v neposlední řadě ukáže na další varianty a typy kreseb. Někteří sběratelé sbírají pouze obaly svých zemí a v mnoha případech se právě takových obalů zbavují, protože nemají správný přehled, a pak je pracně shánějí zpět do sbírky.

Neinformovanost, kdy se hromada (v tomto případě obalů od čepelek) pouze vrší, nemá řád, postrádá smysl a zůstane pouhou hromadou papíru. Na následujících stránkách můžete sledovat, jak jsem se s tímto problémem vyrovnal.

           

Hledám přátele-sběratele (pokročilé nebo začátečníky jako já) za účelem výměny informací a obalů od čepelek

Těším se na další spolupráci!

 

 

Novinky

Katalogy států

20.11.2023 23:40
Dnes bylo vloženo několik katalogů států z Evropy a Afriky + Cuba....

Webová prezentace byla spuštěna

23.02.2013 22:16
Dnes byly zahájeny práce na mém website, který je věnovan obalům od čepelek (razor blades...