Jak a co sbírat?

 

Tato zdánlivě jednoduchá otázka v sobě skrývá mnoho zákeřnosti. Je však pro každého sběratele klíčovou. V poslední době se mě takto ptali čtyři sběratelé. Otázky byly kladeny na různé skupiny sběratelského materiálu a všem jsem odpovídal stejně. Holení je přece tak jednoduchá a běžná činnost…

 

Na otázku, jestli sbírat krabičky, jsem odpovídal vyhýbavě otázkou: „Co je vlastně obalem? Co dostanete, když si koupíte čepelky?“ Ať si každý odpoví sám...

 

Na otázku, zda sbírat velké krabice (převážně obaly pro nebo deset balíčků a celkem pro 100 kusů holících čepelek), jsem odpovídal přímo: „Klidně je sbírejte, protože jich stejně mnoho nepotkáte!“ Ano, je smutná skutečnost, že se ze starší doby dochovalo jen málo krabic pro 100 (nebo 500)  čepelek.

 

Na otázku, zda sbírat kovové čepelky, jsem odpovídal také vyhýbavě: „Já je sbírám, protože je na nich často cenná informace o výrobci nebo o původu čepelek.“ Dobře víme, že ve světě se obaly sbírají převážně s čepelkami! Jsou také sběratelé, kteří sbírají pouze čepelky, nebo pouze a výhradně celé a plné krabičky nebo krabice.

Na otázku: „Co mi poradíte?“, jsem odpovídal přímo a snad i dosti jasně. Každý je totiž „svůj“ a ať si každý sbírá, co jej napadne, nebo co se mu líbí. Nikdo si nesmí nechat diktovat, co je správné a co není. O tom rozhoduje každý sám za sebe!

Mne osobně (a vím, že nejsem osamocen) zajímají všechny předměty okolo – reklamní tiskopisy, cedule, tabule, odznaky a tašky, stejně tak tužky a přívěsky na klíče. Výuční listy nožířů, jejich živnostenská oprávnění a „podniková“ korespondence.

 

Rád bych měl i fotografie jejich provozoven, jich samotných i rodinných příslušníků. Nádherné musely být katalogy jejich výrobků.

Samostatnou skupinou a velmi nádhernou jsou stroje a přístroje, případně pomůcky na broušení žiletek. Nesmíme také opomenout holící strojky a břitvy. Samostatnou skupinou jsou elektrické holící strojky a také moderní „škrabky“.

Nesmíme opomenout, co k holení patří – různé nádobíčko, jako například štětky a stojánky na ně, misky na mýdlo, zásobníky na opotřebované čepelky a jiné pomůcky.

 

Nádherně voňavá musí být sbírka holících mýdel a prostředků na ošetření pleti po holení. …. A to jsem ještě nevyjmenoval vše!

 

Otázka ukládání nebo úpravy sbírky – to je již skutečně věcí pouze a výhradně každého sběratele. Může si vybrat nějaký standardní typ ukládání sbírky, nebo vymyslet svůj vlastní.

 

Dnes již většina z nás má tyto základní otázku vyřešeny, ale co ti, kteří se rozhodnou zítra začít?

 

Nezbývá, než jim popřát mnoho úspěchů a radosti z přírůstků do sbírky.